יוגה בחיפה
איינגאר יוגה
מדיטציה
רייקי
הומאופתיה קלאסית
מערכת שעות ותעריפים
גלריה
מאמרים
תנוחות יוגה
פסי פייג
הכשרת מורים ליוגה
מאסטר קלאס
קורס מורים מתמחים
צוות
בלוג
צור קשר

לתיאום שיעור התנסות

050-7259930
רח' לבונה 3, חיפה


בעזרת היוגה

38 דרכים בהן היוגה משפרת לנו את הבריאות -טימותי מק'קאל, רופא בכיר

מחפש/ת סיבות להתחיל לתרגל יוגה? הנה כמה דרכים בהן היוגה משפרת את הבריאות בצורה כה משמעותית עד שגם אתה תרצה לפרוש את המזרון ולהתחיל לתרגל.

אם אתה מתרגל יוגה נלהב בוודאי שמת לב לדרך שבה היוגה עובדת- אולי אתה ישן שוב, חולה פחות או פשוט מרגיש רגוע ונינוח יותר. אך אם ניסית פעם להסביר למי שמעולם לא תרגל יוגה מהי יוגה, בוודאי שמת לב שהסברים כגון: "זה מגביר את זרימת הפראנה בגוף" או "זה מעלה את האנרגיה בעמוד השדרה" נופלים על אוזניים ערלות, או ספקניות במקרה הטוב.

למזלנו, הרפואה המערבית מתחילה לספק לנו הוכחות מדעיות על דרכה של היוגה לפתח את הבריאות, לרפא כאבים ולמנוע מחלות. ברגע שתבין כיצד זה מתרחש, יגדל רצונך לקפוץ אל מזרון היוגה, וגם תדע טוב יותר איך להסביר בפעם הבאה שמישהו ירצה הסברים מדעיים בנושא.

אני בעצמי חוויתי את יכולותיה המרפאות של היוגה. שבועות לפני טיול להודו לחקירת היוגה תרפיה בשנת 2002, התחילו לי עיקצוצים וחוסר תחושה בידי הימנית. אחרי שקילת האפשרויות המפחידות כגון גידול במוח או מקרה קשה של טרשת, התברר כי מדובר בתסמונת מוצא בית החזה- חסימת עצבים באזור הצוואר והחזה.

למרות הסימפטומים הלא נוחים, הבנתי עד כמה הם יכולים להועיל לי בזמן הטיול. בזמן ביקורים במרכזי יוגה תרפיה אתנדב לקבלת הערכה וטיפולים על ידי מומחים שונים שקבעתי לבחון אותם. אוכל לנסות את הצעותיהם ולראות מה עובד עבורי. אומנם זה לא היה מחקר מדעי מבוקר, ידעתי שלמידה מעשית שכזו תלמד אותי דברים שאחרת אולי לא היתי יכול להבין.

חווייתי התבררה כמעוררת. באשראם ויוקאננדה מחוץ לבנגלור, הרופא ס. נאגהרטה הציע תרגילי נשימה בהם יש לדמיין את הפראנה (אנרגית חיים) זורמת אל הצד הימני של החזה. טיפולים נוספים כללו תנוחות, פראניאמה, מדיטציה, שירה, הרצאות על פילוסופיה וקריאה (ניקוי פנימי). במוסד הקרישנאמצ'אריה בצ'נאי נאמר לי להפסיק לתרגל עמידות ראש וכתפיים ולהחליפן בתנוחות עדינות משולבות נשימה. בפונה, ס.וי קראנדיקאר הציע לתרגל בעזרת חבלים וחגורות בכדי לתת לכח המשיכה להשפיע על עמוד השדרה ותרגול זה לימד אותי להשתמש בשכמות על מנת לפתוח את הגב העליון.

הודות לטכניקות שלמדתי בהודו, עצות שניתנו לי על ידי מורים בארה"ב והמחקר שעשיתי בעצמי, החזה שלי גמיש יותר, היציבה שלי השתפרה וכבר יותר משנה אני נטול סימפטומים של התסמונת.

החוויה שלי נתנה לי השראה לשקוע בכל המחקרים המדעיים שאספתי בהודו ובמערב בכדי לזהות ולהסביר כיצד יכולה היוגה למנוע מחלות וגם לעזור להחלים מהן. וזה מה שמצאתי:

1. גמישות:

גמישות מוגברת היא אחד היתרונות הראשונים והבולטים של היוגה. בשיעור הראשון שלך בוודאי לא תוכל להגיע אל בהונות רגליך, שלא לדבר על כיפוף לאחור. אך אם תתמיד, תשים לב להתגמשות הדרגתית ולבסוף תנוחות שנראו בלתי אפשריות ייעשו אפשריות. בוודאי גם תשים לב שהכאבים יתחילו להיעלם- וזה לא צירוף מקרים- ירכיים סגורות והדוקות יכולות לגרום לחץ על הברכיים עקב חוסר ישורת בין הירך ועצם השוק. שרירי המסטרינג קצרים יכולים לגרום להשתטחות עמוד השדרה המותני אשר גורם לכאבי גב. חוסר גמישות בשרירים עלול לגרום להיווצרות רקמת חיבור ולרצועות אשר גורמות ליציבה גרועה.

2. מבחן הכוח:

שרירים חזקים עושים יותר ממראה טוב. הם גם מגינים עלינו מפני בעיות רפואיות כגון דלקת מפרקים וכאבי גב, ועוזרים במניעת נפילות אצל אנשים מבוגרים. וכאשר מחזקים את הגוף דרך היוגה יוצרים איזון בין כוח השרירים לבין גמישותם. אם היית מפתח את הגוף רק בחדר כושר, אתה עלול לחזק את השרירים על חשבון גמישותם.

3. יציבה טובה:

הראש שלנו הוא כמו כדור באולינג- גדול, עגול וכבד. כשהוא עומד ישירות מעל עמוד שדרה זקוף, דרוש פחות מאמץ לשרירי הגב והצוואר לתמוך בו. אך אם תזיז אותו רק כמה סנטימרים קדימה, והשרירים יתחילו להיות מתוחים. החזקת כדור הבאולינג הזה מוטה קדימה למשך 8 או 12 שעות ביום- ולא פלא שאתה ממרגיש עייף. ועיפות אינה הבעיה היחידה. יציבה לא טובה יכולה לגרום לבעיות בגב, צוואר ושרירים ומפרקים שונים. בזמן שאתה עומד שמוט, הגוף עלול לפצות על כך על ידי השטחת הקימור הפנימי בצוואר ובגב התחתון, דבר העלול לגרום לשינויים ניווניים בעמוד השדרה.

4. המפרקים:

כל פעם שאתה מתרגל יוגה, אתה גורם למפרק לעבוד בכל טווח התנועה שלו, דבר שיכול למנוע שינויים ניווניים ולהקל על מוגבלויות על ידי " לחיצה והשריה" של סחוס שבדרך כלל אינו בשימוש. סחוס מפרקי הוא כמו ספוג: הוא מקבל חומרי הזנה טריים רק כאשר הנוזל נלחץ החוצה ואספקה חדשה יכולה להספג פנימה. ללא הזנה ראויה, אזורים שכוחים של הסחוס יכוליםלבסוף להשחק, ומשאירים את העצם חשופה.

5. עמוד השדרה:

דסקיות עמוד השדרה הן בולמות של החוליות אשר מונעות מהן ללחוץ את העצבים וליצור בקע. והן משוועות לתנועה. זו הדרך היחדה בה הן מקבלות את חומר התזונה שלהן. תרגול מאוזן של אסאנות עם כפיפות לאחור, כפיפות לפנים ופיתולים עוזר לשמור על הדסקיות בריאות.

6. העצמות בארון:

הוכח כבר מזמן שהתעמלות הכוללת העמסת משקל מחזקת את העצמות ומונעת אוסטיופורוזיס. תנוחות רבות ביוגה דורשות הרמת משקל הגוף שלך. וחלקן, כמו תנוחת כלב מביט מטה ומעלה, מחזקות את עצמות הידיים, אשר פגיעות במיוחד לשברי אוסטיופורוזיס. במחקר שטרם פורסם הנערך באוניברסיטאת קליפורניה בלוס אנג'לס, הוכח כי תרגול יוגה מגביר את צפיפות העצם בחוליות. יכולתה של היוגה להוריד את רמות הורמון המתח, קורטיזול, (ראה מס' 11) עוזר להשאיר את הסידן בעצמות.

7. טבלת זרימה:

יוגה גורמת לדם לזרום. ליתר דיוק, תרגילי ההרפיה שביוגה עוזרים לזרימת מחזור הדם, ביחוד בידיים וברגליים. יוגה גם מעבירה יותר חמצן אל התאים אשר מתפקדים טוב יותר בזכות זה. תנוחות פיתול נחשבות כסוחטות את הורידים של האיברים הפנימיים ומאפשרות לדם רווחי חמצון לזרום בבת אחת ברגע שהפיתול שוחרר. תנוחות הפוכות, כגון עמידת ידיים, עמידת ראש ועמידת כתפיים, מעודדות זרימת דם מהרגליים והאגן חזרה אל הלב, שם הוא נשאב אל הריאות ומתמלא בחמצן טרי. דבר אשר עוזר לבוסלים מנפיחויות ברגליים עקב בעיות בלב או בכליות. יוגה גם מגבירה את רמות ההמוגלובין ותאי דם אדומים אשר מביאים את החמצן אל הרקמות. יוגה מדקקת את הדם על ידי הפיכת טסיות הדם לפחות דביקות על ידי הורדת רמות הקרישה בדם. דבר שיכול לעזור בהורדת בהורדת כמות התקפי הלב והשבץ מכיון שהתקרשות הדם לעיתים קרובות היא הסיבה לכך.

8. הלימפה:

כאשר אתה מכווץ ומותח שרירים, מזיז אברים ונכנס ויוצא מתנוחות יוגה, אתה מעלה את יכולת הניקוז של נוזל הלימפה (נוזל שקוף העשיר בתאי דם), דבר העוזר למערכת הלימפתית להלחם בזיהומים, להלחם בתאים סרטניים ולהפטר מהפסולת הרעילה שמייצרים התאים.

9. לב העניין:

כאשר הלב נמצא בקצב אירובי באופן קבוע, זה מוריד את הסיכון לקבל התקף לב להקל דיכאון. אומנם לא כל יוגה היא אירובית, אך אם תתרגל בצורה נמרצת או תתרגל אשטנגה יוגה תגביר את קצב הלב לתווך האירובי. אך אפילו תירגול יוגה שלא מעלה את קצב הלב עד כדי כך גבוה יכול לשפר את היכולת של מערכת הלב וכלי הדם. מחקרים מצאו כי תרגול יוגה מוריד את קצב הלב בזמן מנוחה, מעלה סיבולת ומעלה את יכולת ספיגת החמצן בזמן התעמלות- כולם סממנים של שיפור בהתניה אירובית. מחקר אחד מצא שנבדקים אשר למדו רק פראנאימה יכלו לבצע יותר תרגלי התעמלות בפחות חמצן.

10. ירידה בלחץ:

אם אתה סובל מלחץ דם גבוה, יוגה תועיל לך. שני מחקרים על אנשים הסובלים מיתר לחץ דם שפורסמו בירחון הרפואי הבריטי "האזמל" , בשוו בין השפעות השוואסאנה (תנוחת הרפיה) לבין רביצה על הספה. לאחר שלושה חודשים סוואסאנה גרמה לירידה של 26 נקודות בלחץ הדם המקסימלי, וירידה של 15 נקודות בלחץ הדם המינימלי- וככל שלחץ הדם ההתחלתי היה גבוה- כך גבוה היתה גם הירידה.

11. התנגד לדאגה:

יוגה מפחיתה את רמת הקורטיזול. אם זה לא נשמע מרשים יש לבתחשב בזאת: במצב נורמלי, בלוטת האדרנל מפרישה קורטיזול כתגובה למשבר חמור, אשר מגביר זמנית את תפקוד מערכת החיסון. אם רמת הקורטיזול נשארת גבוה גם לאחר המשבר , הדבר יכול לפגוע במערכת החיסון. העלאות זמניות של קורטיזול יכולות לעזור עם זכרון לתווך הארוך , אבל רמות גבוהות קבועות של קורטיזול קושרו עם דכאון, אוסטיופורוזיס (הקוורטיזול מוציא את הסידן ושאר מינרלים מהעצמות ומפריע בבניית עצמות חדשות), לחץ דם גבוה ותנגודת לאינסולין. בחולדות, רמות גבוהות של קורטיזול גורמות למה שהחוקרים מכנים " רדיפה אחרי אוכל" (כזאת שגורמת לנו לאכול כשאנחנו פגועים, כועסים או לחוצים). הגוף לוקח את הקלוריות המיותרות הללו ושומר אותן כשומן באזור הבטן, התורם לעלייה במשקל, סכרת והתקפי לב.

12. שעה לשמוח:

מרגיש עצוב? שב בתנוחת לוטוס. אפילו יותר טוב, הכנס לכפיפה לאחור או התרומם לתנוחת המלך הרוקד. אומנם זה לא עד כדי כך שפוט, אך מוחקר אחד הראה שתרגול רציף של יוגה משפר דכאון, וגורם לעליה משמעותית ברמות הסרטונין ומוריד את רמות המונואמין אוקסידס (אנזים המפרק מעבירים בן עצביים) וקורטיזול. באוניברסיטאת וינסקונסן, ד"ר ריצ'ארד דוידסון מצא שהקליפה השמאלית הקדמית של המוח הראתה פעילות מוגברת אצל אנשים שמתרגלים מדיטציה, ממצא שקושר עם רמות גבוהות של שמחה ומערכת חיסון בריאה. פעילויות דרמטיות יותר בצד השמאלי נמצאו אצל מתרגלי יוגה מסורים המתרגלים זמן רב.

13. עניינים כבדי משקל:

זוז יותר, תאכל פחות- זוהי התורה של אנשים הנמצאים בדיאטה. יוגה עוזרת בשתי החזיתות. תרגול קבוע גורם לך לזוז ולשרוף קלוריות והמימדים הרגשיים והרוחניים של התרגול יעודדו אותך לפתור בעיות אכילה ומשקל ברמה פנימית עמוקה. יוגה גם יכולה להשפיע עליך להיות מודע יותר לאוכל שאתה אוכל.

14. ירידה ברמה:

יוגה מורידה את רמות הסוכר וLDL (הכולסטרול ה"רע") ומעלה את הHDL (הכולוסטרול ה"טוב"). לאנשים החולים בסכרת יוגה הוכחה כמורידה את רמת הסוכר בדם בכמה דרכים: על ידי הורדת רמות הכולסטרול ואדרנלין, עידוד של ירידה במשקל והאלעת הרגישות לאינסולין. על ידי הורדת רמת הסוכר בדם אנו מפחיתים את הסיכווי לסיכונים של סכרת כגון התקפי לב, כשל כליות ועיוורון.

15. גלי המוח:

מרכיב חשוב של היוגה הוא ריכוז בהווה. מחקרים מראים שתרגול קבוע של יוגה משפר קורדינאציה, זמן תגובה, זכרון ואפילו תוצאות IQ. אנשים המתרגלים מדיטציה טרנסנדינטלית מראים יכולת מוגברת בפתירת בעיות וזכירת מידע טובה יותר- כניראה מכיון שהם פחות מוסחים על ידי מחשבותיהם, היכולות להתנגן שוב ושוב כמו תקליט שבור.

16. מרכז העצבים:

יוגה מעודדת אותך להרגע, להאיט את קצב הנשימה ולהתרכז בהווה, מעבירה את האיזון מהמערכת הסימפטתית (תגובת הברח-או-הלחם) אל המערכת הפראסימפטתית. האחרונה היא מרגיעה ומשקמת: מורידה את לחץ הדם קצב הלב והנשימות , ומעלה את זרימת הדם אל מערכת העיכול והרביה, כלל שד"ר הרברט בנסון קורא לו "תגובת רגיעה".

17. שליטה במרחב:

תרגול קבוע של יוגה מגביר את התפיסה המרחבית (היכולת להרגיש מה הגוף שלך עושה והיכן הוא נמצא בחלל) ומשפר את שיווי המשקל. אנשים הסובלים מיציבה לא טובה או מתבנית תנועה שלא מתפקדת כראוי , בדרך כלל סובלים מיכולת גרועה של העברת מידע מהשריר אל המוח הגורמים לבעיות ברכיים וכאבי גב. שיפור שיווי המשקל פירושו פחות נפילות. עבור האוכלוסיה המבוגרת זה אומר יותר חופש תנועה ועצמאות, ודחייה של מעבר לבית אבות או אפילו לא להכנס אליהם לעולם. עבור השאר, תנוחות כגון תנוחת העץ גורמים לנו לחוש פחות מתנדנדים על המזרן ומחוצה לו.

18. מרכז השליטה:

כמה מהיוגים הממתקדמים יותר יכולים לשלוט בגופם בדרכים לא רגילות, חלקן ע"י מדיטציה של מערכת העצבים. חוקרים עקבו אחרי יוגים שיכולים לגרום לקצב לב בלתי רגיל, ליצור תבניות של גלי מוח ספציפייםוע"י שימוש בטכניקת מדיטציה, להעלות את טמפרטורת הידיים שלהם ב5 מעלות. אם ביכולתם להשתמש ביוגה בכדי לעשות את כל אלו, אולי את יכולה ללמוד כיצד לשפר את זרימת הדם לאגן אם את מנסה להכנס להריון, או לעורר רגיעה כשאתה מתקשה להרדם.

19. איברים משוחררים:

האם שמת לב פעם שאתה אוחז את ההגה אחיזה חזקה, או מאמץ את פרצופך מול מסך המחשב? הרגלים לא מודעים אלו יכולים להוביל למתח כרוני, עייפות השרירים וכאבים בפרקי כף היד, הזרוגות , הכתפיים , הצוואר והפנים, אשר מעלים את הלחץ ומוריד את מצב הרוח. זה יכול לקרות בלשון, בעיינים או בשרירי הפנים והצוואר. אם פשוט תביא לשם את תשומת ליבך תוכל לשחרר את המתח שהצטבר בלשון ובעיניים. כשמדובר בשרירים גדולים יותר כגון שרירי הירך, הכתפיים והישבנים יתכן שתצטרך תרגול של שנים על מנת לדעת כיצד לשחררם.

20. גלולת הרגעה:

גירויים זה דבר טוב, אבל יותר מדי יכול לפגוע במערכת העצבים. יוגה מאפשרת לנו רגיעה מהלחץ של החיים המודרניים. תנוחה משקמת, יוגה נידרה (צורה של הרפיה מודרכת) , תנוחת הרפיה, נשימות ומדטציה מעודדות פראטיהארה , כניסה פנימה של החושים המאפשרת רגיעה למערכת העצבים. עוד תוצר לוואי של תרגול יוגה לפי מחקרים שנעשו, הוא שינה טובה יותר- משמע שתהיה פחות עייף ולחוץ ויפחת הסיכון שתקרה לך תאונה.

21. מערכת החיסון:

תנוחות ונשימות אומנם משפרות את תפקוד מערכת החיסון, אך עד עכשיו דווקא למדיטציה יש את ההוכחות המדעיות החזקות ביותר בנושא זה. מתברר שלמדטציה השפעות מועילות על תפקוד מערכת החיסון , מגדילה את תפקודה בעת הצורך (למשל מעלה את רמת הנוגדנים בעת חיסון) ומקטינה את תפקודה בעת הצורך (לדוגמא מורידה את ההתקף העצמי של צערכת החיסון כנגד הגוף במחלה אוטואמיונית כגון פסוריאזיס).

22. מרחב נשימה:

יוגים נוטים לקחת פחות נשימות בנפח גדול יותר, דבר שהינו יעל ומרגיע יותר. מחקר שהתפרסם ב1998 בירחון הרפואי "האזמל" לימד טכניקת נשימה יוגית הנקראת "נשימה יוגית מלאה" לאנשים עם בעיות בריאות עקב כשלון בתפקוד הלב. לאחר חודש אחד בלבד, קצת הנשימה שלהם ירד מ 13.4 נשימות בדקה ל7.6 נשימות בדקה. במקביל יכולת ההתעמלות שלהם עלתה בצורה משמעותית, כמו רווית החמצן בדם שלהם. בנוסף, ניראה כי יוגה משפרת תפקוד ריאה שונים כגון הנפח המקסימלי של שאיפה והיעילות של הנשיפה. יוגה גם מדרבנת נשימה דרך האף, אשר מסננת את האויר , מחממת אותו (לאויר קר ויבש סיכוי גבוה יותר לעורר התקף אסטמה אצל אנשים רגישים) ומלחלחת אותו, מסירה אבקנים ולכלוך ושאר דברים שהינו מעדיפים שישארו מחוץ לריאות שלנו.

23. לכיון היציאה:

כיבים, תסמונת המעי הרגיז, עצירות- כולם מועצמים על ידי מתח. אז אם תהיה פחות בלחץ=תסבול פחות. יוגה, כמו כל צורה של התעמלות, מקילה על עצירות- ותיאורטית מפחיתה את הסיכון לסרטן המעי הגס- כי הזזת הגוף בצורה יותר מהירה מעבירה את האוכל והפסולת דרך המעי. ולמרות שהדבר לא נחקר מדעית, יוגים מעריכים שפיתולים יכולים להועיל בהזזת הפסולת במערכת הפנימית של הגוף.

24. שלוות הנפש:

יוגה מרגיעה את תנודות התודעה, על פי הסוטרות של פטנג'ילי. במילים אחרות, יוגה מרגיעה את הרחש הבלתי פוסק של המחשבות ואת רגשות התסכול, חרטה, כעס, פחד ותשוקה שגורמים למתח. ומכיון שמתח מקושר לכל כך הרבה בעיות בריאותיות- ממגרנות, לנדודי שינה, זאבת, טרשת נפוצה, אקזמה, לחץ דם גבוה והתקפי לב- אם נלמד להשקיט את הראש יש סיכוי גדול יותר שנחיה חיים ארוכים ובריאים יותר.

25. סימן אלוהי:

רבים מאיתנו סובלים מהערכה עצמית נמוכה. אם נתמודד עם זאת בדרך שלילית- לקיחת סמים, אכילת יתר, לעבוד יותר מדי וקיום יחסים עם בני זוג מזדמנים- נשלם בבריאות ירודה מבחינה פיזית, נפשית ומנטלית. אם ננקוט בגישה חיובית ונתרגל יוגה, נחוש, בהתחלה בבמבט חטוף ולאחר מכן במבט כולל, שאנחנו טובים ושווים, או כמו שהפילוסופיה היוגית מכנה זאת שאנחנו התגלמות האלוהי. אם תתרגל באופן קבוע עם כוונה לבחינה עצמית ושיפור עצמי- ולא רק כתחליף לשיעור אירובי- תוכל להגיע לצד אחר שלך. תחוש רגשות של הכרת תודה, אמפתיה וסליחה וגם תחושה של היותך חלק ממשהו גדול יותר. אומנם בריאות טובה אינה חלק משאיפה רוחנית, היא לעיתים קרובות תוצר לוואי שלה, כפי שתועד על יד מחקרים מדעיים.

26. להתגבר על הכאב:

יוגה יכולה להקל על הכאב. לפי מספר מחקרים, אסאנה, מדיטציה או השילוב של השתיים הקלו את הכאב אצל אנשים הסובלים מדלקת מפרקים, כאבי גב, תסמונת תעלת שורש כף היד, פיברומיאלגיה ועוד מחלות ומצבים כרוניים. כאשר אתה מקל את הכאב, מצב הרוח משתפר, יש יותר סיכוי שתהיה אקטיבי והצורך בתרופות יורד.

27. האש הפנימית:

יוגה יכולה לעזור לך לבצע שינויים בחיים. למעשה, זה כניראה היתרון הגדול שלה. טאפאס, המילה הסנסקרית לחום , היא האש, הדלק שמבעיר את תרגול היוגה. האש והתשוקה שאתה מפתח בתרגול היוגה ניתן להעביר לשאר תחומי חייך , בכדי להתגבר על אדישות והרגלים הרסניים. אולי תגלה שמבלי לבצע מאמץ מיוחד בכדי להשתנות, לבד ישתנו הרגלי התזונה שלך, תתעמל יותר או לבסוף תפסיק לעשן אחרי שנים של נסיונות כושלים.

28. מתנות הגורו:

מורי יוגה טובים יכולים לחולל פלאים לבריאותך. מורים יוצאי דופן עושים יותר מאשר להדריך אותך בתנוחות. הם יכולים לכוון את התנוחה, להעריך מתי אתה יכול להעמיק את התנוחה או לותר, למסור אמיתות קשות בחמלה, לעזור לך להרגע ולהעצים את תרגולך. מערכת יחסים המבוססת על כבוד עם המורה שלך יכולה להוביל אותך לבריאות טובה.

29. נטול סמים:

אם ארון התרופות שלך ניראה כמו בית מרקחת, כניראה שזה הזמן לנסות יוגה. מחקרים על אנשים הסובלים מאסטמה, לחץ דם גבוה, סכרת והפרעה נפשית כפייתית הראו שכאשר הם תרגלו יוגה , הם הצליחו להקטין את כמות התרופות שצרכו ואפילו לותר עליהן כליל. היתרונות בלקיחת פחות תרופות? זה יעלה פחות כסף, ויש פחות סיכוי לסבול מתופעות לוואי ולהסתכן באינטרקציה בין התרופות.

30. לא כדאי להיות עוין:

יוגה ומדיטציה בונות מודעות . וככל שתהיה מודע יותר כך קל יותר יהיה להתנתק מרגשות הרסניים כמו כעס. מחקרים מצביעים שכעס ועוינות כרוניים קשורים להתקפי לב באותה מידה שעישון, כולסטרול גבוה וסכרת. יוגה מפחיתה את הכעס על ידי פיתוח רגשות של חמלה ועל ידי הרגעת מערכת העצבים והדעת. היא גם מאפשרת את היכולת להתרחק מהדרמה של חיינו, ולהשאר יציבים גם כשחדשות רעות ואירועים קשים קורים. עדיין תוכל להגיב במהירות כשתצטרך- וישנן הוכחות שיוגה מגבירה את זמן התגובה- אך תוכל לקחת לך מאית שניה בשביל לחשוב כיצד לנהוג בגישה יותר מתחשבת, המפחיתה את הסבל אצלך ואצל הסובבים אותך.

31. יחסים טובים:

האהבה אולי לא מנצחת הכל, אך היא בהחלט יכולה לסייע בהחלמה. פיתוח התמיכה הנפשית של חברים, משפחה וקהילה הראו יכולת מדהימה בשיפור בריאות והחלמה. תרגול יוגה קבוע עוזר בפיתוח גישה נחמדה, חברותית וקרת רוח. בצירוף עם הפילוסופיה היוגית השמה דגש על המנעות מפגיעה באחר, אמירת האמת ולקיחת רק מה שאתה זקוק לו, הדבר בהחלט יכול לעזור בשיפור כל מערכות היחסים שלך.

32. מערכת שמע:

הבסיס של יוגה- אסאנה, פראניאמה ומדיטציה- עובדים על שיפור הבריאות. אך יש ליוגה גם יותר מכך. למשל שירה. היא נטוה להאריך את הנשיפה אשר מאנת את המערכת הפאראסימפטתית. כאשר נעשה בקבוצה, שירה יכולה להיות חוויה חזקה רחונית ורגשית. מחקר שנעשה לאחרונה במכון קרולינסקה בשוודיה מצביע שקולות אנושיים – כגון אלה שנשמעים בעת שירת המנטרה אום- פותחים את הסינוסים ומסייע בניקוז.

33. חזון המסע:

אם תתרכז במראה כלשהו בעיניי רוחך, כפי שעושים ביוגה נידרה ושאר תרגולים, תוכל למעשה לשנות את גופך. מחקרים רבים הראו כי דמיון מודרך מקל על כאב שלאחר ניתוח, מפחית את כאבי הראש, ומשפר את רמת החיים של חולי סרטן ואיידס.

34. מכונה נקייה:

קרייה, או תרגול נקיון, הוא אלמנט נוסף ביוגה. הם כוללים הכל, החל מנשימות מהירות ועד ניקוי פנימי מפורט של המעיים. ג'אלה נטי שמשמעו שטיפה של מעברים חלולים באזור האף עם מי מלח, מסיר אבקה ווירוסים מהאף, מונע מליחה להצטבר ועוזר לרוקן את הסינוסים.

35. רעיון הקארמה:

קארמה יוגה (שירות לאחר) הוא חלק מובנה בתפיסת היוגה. וכם אם אולי אינך נוטה לשרת אחרים, בריאותך יכולה להשתפר אם תעשה כך. מחקר שנערך באוניברסיטאת מישגן הראה כי אנשים מבוגרים אשר התנדבו אפילו פחות משעה בשבוע סביר שיחיו עד כשבע שנים יותר. עזרה לאחר יכולה לתת משמעות לחייך, ובעיותך יראו פחות מאיימות לאחר שתראה עם אילו בעיות מתמודדים אחרים.

36. תקווה מרפאה:

ברוב תחומי הרפואה המערבית, החולה אינו אלה מקבל פאסיבי של טיפול. ביוגה, מה זאתה עושה עבור עצמך הוא שקובע. יוגה נותנת לך את הכלים בכדי לעשות שינוי, ואולי אף תרגיש טוב יותר ברגע שתתחיל לתרגל. אולי גם תשים לב שככל שתתחייב אל התרגול ,הוא יועיל לך יותר. כך מסתכם בשלושה דברים: אתה נהיה מעורב בטיפול של עצמך, אתה מגלה שהמעורבות שלך יש בה את הכח להחיל שינוי, והראיה שאתה יכול לחולל שינוי נותנת לך תקווה. והתקווה עצמה יכולה לרפא.

37. ריקמה מחברת:

בעודך קורא את כל הדרכים בהן יוגה יכולה לשפר את בריאותך, בוודאי הבחנת שדברים רבים חופפים. זאת מכיון שהם שזורים אחד בשני. שינוי ביציבה משנה את הדרך בה אתה נושם. שינוי הנשימה משנה את מערכת העצבים. זהו אחד משיעוריה הגדולים של היוגה: כל הדברים מחוברים- עצם הירך אל עצם הקרסול, אתה אל קהילתך, קהילתך אל העולם. האינטרקציה הזאת הכרחית להבנת היוגה. המערכת ההוליסטית הזאת מחברת סימולטנית מנגנונים רבים, שלהם השפעה מוספת ואפילו מוכפלת. שיתפוף פעולה אקטיבי זה הוא כניראה הדרך החשובה ביותר שבה יוגה מרפאה.

38. האמונה עצמה שביכולתך להשתפר- ביכולתה לשפר. לצערנו במדעים קונבנציונלים רבים מאמינים שאם משהו עובד על ידי אפק הפלסיבו- זה לא נחשב. אך רוב החולים רק רוצים להבריא- , אז אם לשיר מנטרה- משהו שאפשר לעשות בתחילת או סיום שיעור או כחלק ממדיטציה או סתם במהלך היום- מסייע בהחלמה, אפילו אם זהו רק אפקט הפלסיבו, למה לא לעשות זאת?

 
Print
שינוי גודל גופנים
ניגודיות