יוגה בחיפה
איינגאר יוגה
מדיטציה
רייקי
הומאופתיה קלאסית
מערכת שעות ותעריפים
גלריה
מאמרים
תנוחות יוגה
פסי פייג
הכשרת מורים ליוגה
מאסטר קלאס
קורס מורים מתמחים
צוות
בלוג
צור קשר

לתיאום שיעור התנסות

050-7259930
רח' לבונה 3, חיפה


יוגה להקלה על כאבים כרוניים חלק 2

/ Timothy McCall, M.D.

נשימה לשם הרפיה

תרגול נשימה (פראניאמה) יכול להיות דרך אפקטיבית ומהירה להרפיית מערכת העצבים ולהעברת מרכז הכובד הפנימי מתגובות סימפטטיות של fight or flight אל תגובות משקמות יותר של המערכת הפרה- סימפטטית. אלו הן טכניקות פשוטות אותן ניתן לבצע בכל עת, איש לא ידע שאתם מתרגלים זאת, וההשפעה תהייה מידית.

תלמידים יכולים לבצע תרגול זה כשהם ישובים על הרצפה, אם הישורת של גופם טובה ונוח להם. אם  זה לא המצב, ניתן להשתמש באביזרים או להושיבם על כיסא. אם לא נוח להם זה יפגע בהרפיה ויפגע במטרת התרגול. זה גם טוב לתרגל פרנאיאמה בשכיבה על בולסטר המונח לאורך עמוד השדרה כשהראש מוגבה להארכת העורף. כרית לעיניים מעצימה את ההתכנסות, מעמיקה את ההרפיה ותורמת לתרגול.

שימוש במדיטציה

מדיטציה היא הכלי היוגי החזק ביותר להקלה על כאבים כרוניים. עבודת הנשימה, בעיקר נשימה מנחיריים שונים או- Nadi Shodhana היא דרך נפלאה להכין את התלמיד למדיטציה. עודד תלמידים שטוענים שאינם יכולים למדט בגלל מיינד סוער לנסות לתרגל שתי דקות של Nadi Shodhana לפני תרגול של מדיטציה. זה יכול לסייע להם להיכנס למצב מדיטטיבי בקלות רבה יותר. עדיף לבצע נשימה זו וגם מדיטציה בתנוחות ישיבה.

תרגול מדיטציה יכול להיות שיטה חזקה לחקר העצמי- Svadhyaya . כשאתה יושב למדיטציה אתה מתבונן במחשבות שעולות וחוזרות ואתה למד על כוחן של המחשבות ושל הסיפור שאתה מספר לעצמך והשפעתן האדירה על חוויותיך.

יוגה מפרידה בין כאב לסבל. מכאב לא ניתן להימנע, אך השאלה היא כמה זה משפיע עליך, וזו שאלה שקשורה למיינד. הגישה היוגית לכאב היא היכולת להפריד את הכאב עצמו מהמחשבות עליו ומהתגובה הרגשית עליו. פעמים רבות אנשים הסובלים מכאבים כרוניים מתדלקים את אש הסבל שלהם במחשבות שליליות: זה לא יעבור לי אף פעם, לא אוכל עוד לעבוד, לא אוכל לשלם שכר דירה... לופ מחשבתי שכזה מפעיל את המערכת הסימפטטית , ומחריף את המצב.

לטווח ארוך, מדיטציה משנה את החיווט במח ומגבירה את ההפעלה של הקורטקס הפרה- פרונטאלי השמאלי, אשר מקושר עם רמות גבוהות יותר של שמחה ושביעות רצון. יש עדויות לכך שמדיטציה מחלישה את סיגנל הכאב מהתלמוס אל מרכזי המוח הגבוהים, שבהם מתפרשים הסיגנאלים לתחושת הכאב.

המאמר תורגם מהמגזין YogaJournal.com.

Print
שינוי גודל גופנים
ניגודיות