יוגה בחיפה
איינגאר יוגה
מדיטציה
רייקי
הומאופתיה קלאסית
מערכת שעות ותעריפים
גלריה
מאמרים
תנוחות יוגה
פסי פייג
הכשרת מורים ליוגה
מאסטר קלאס
קורס מורים מתמחים
צוות
בלוג
צור קשר

לתיאום שיעור התנסות

050-7259930
רח' לבונה 3, חיפה


סאמקיה

(Samkhya ) / Dr. Swami Shankardev Saraswati and Jayne Stevenson

על ידי למידה של סאמקיה (Samkhya ), אנחנו יכולים להעמיק את הבנתנו של סוטרות היוגה, להעשיר את תרגולנו עם משמעות ולהבין איך היוגה תכניס לחיינו בריאות טובה יותר, אושר והארה.

רוב מורי היוגה מכירים את פטנג'לי ואת הרג'ה יוגה, יוגת שמונת האיברים, שהוא פיתח וקידד בסוטרות היוגה. עם זאת, מעטים המורים שיודעים כי סוטרות היוגה של פטנג'לי מבוססות על סאמקיה, פילוסופיה הודית שמגדירה את שפת היוגה. הבנה שך סאמקיה יכולה לקחת אותנו  (ואת תלמידנו) לרמות חדשות של מודעות בתרגול היוגה שלנו.

כיום, ההבנה שלנו של יוגה ושל מושגיה התרחקה מהמשמעויות המקוריות. לדוגמא, העולם המערבי מפרש את המילה 'יוגה' רק כמערכת של מתיחת הרצועות בגוף. באותו אופן, משמעות המילה 'גורו' צומצמה לביטוי של מנהיג בכל תחום שהוא. להתאמות מסוג זה יש את היכולת לעוות ולמזער את הבנתנו של כוחה של היוגה ולהקטין את יכולתה להשפיע על חיינו באופן אופטימלי. כמתרגלי יוגה, אנו צריכים לנקוט בזהירות לא לעוות את שפת היוגה על-מנת להתאימה להבנתנו המוגבלת. במקום זאת, אנו צריכים להרחיב את עצמנו ולהעמיק את הבנתנו. בבואנו ללמוד את הסמקאיה, אנו נוגעים במהות היוגה. האושר שצומח מלמידת הסאמקיה הוא מפעים ובעל איכויות טרנספורמטיביות בעקבות גילוי המסתורין המשמעותי שבחיינו – העצמי שלנו. פילוסופיית הסאמקיה מפענחת בשיטתיות כל חלק של הוויתנו – מהרמה הנמוכה ביותר של קיומנו כבני תמותה ועד הרמה הגבוהה ביותר של תודעתנו הנצחית ורוחנו. המסע דרך הסאמקיה מתפרש על שלושה אפיקים של תהליכים: לימוד כתבים (הבנת המושגים והפילוסופיה), הגות ומדיטציה (הבנה והטמעת הפילוסופיה) ותרגול יוגה (יישום הפילוסופיה כך שהבנתנו מובילה אותנו לחוויה ממשית). כמורים ליוגה, סאמקיה יכולה לעזור לנו להבין את שפת היוגה ואת הכוח הטמון בה. היא יכולה לקחת את הוראתינו לממד חדש שיכול להעניק השראה לתלמידים להתעמק אל תוך העצמי שלהם.

פילוסופיית הסאמקיה סאמקיה היא אחת משש הפילוסופיות העיקריות של הודו. במקור כתובה בסנסקריט, סאמקיה מתארת את הספקטרום המלא של הקיום האנושי על-ידי גילוי  של האלמנטים הבסיסיים שמרכיבים את המקרו-קוסמוס והמיקרו-קוסמוס. סאמקיה מלמדת אותנו על המרכיבים השונים של הגוף, המיינד והנפש, מהרמה הגסה של האלמנטים שמרכיבים את הגוף הפיזי  עד האלמנטים היותר מעודנים של המיינד והתודעה. הסאמקיה ממשׂיגה כל אלמנט, מלמדת אותנו את תפקידו ומראה לנו את היחס בין כל אלמנט למשנהו. למעשה, הסאמקיה היא מפת האדם. היוגה לוקחת את פילוסופיית הסאמקיה לממד החוויה באופן הדרגתי ושיטתי. בהתבסס על ההבנה שאנו שואבים מהסאמקיה, אנו מלמדים יוגה החל מהרמה הפיזית הגסה, ממשיכים אל הרמות היותר מעודנות של המיינד והנפש וחוזרים אל הרמה הפיזית הגסה מתוך ממד תודעתי גבוה יותר. אנו חוזרים אל חיינו היומיומיים מלאי חיים ושלווים יותר.

האלמנטים של הסאמקיה הסאמקיה מסבירה כי לאדם יש 25 אלמנטים אשר מתפתחים בהדרגה אחד מהשני. לימוד שלבים התפתחותיים אלו עבור היוגי, משולה ללימוד הסולמות עבור מוזיקאי – אנו צריכים לדעת את הסולמות לפני שאנו יוצרים מוזיקה. הידע של סאמקיה טומן בחובו את כל הטכניקות של היוגה (האסנות, הפראניאמות והמדיטציה), עם משמעות. גוף-מיינד הוא הכלי שהתודעה לומדת לנגן עליו.  מתוך 25 האלמנטים, 2 הם המקור מהם נובע היקום כולו: תודעה או "פּוּרוּשָׁה"  - המציאות הנצחית וטבע או "פְּראקְריטי" – כוח יצירה טהור. בתוך הפראקריטי נמצאים שלושת הכוחות הבסיסיים המכונים "מאהא-גונאס": טאמאס – חוסר עניין, ניוון ורופסות,  ראג'אס – אקטיביות ותשוקה וסאתווה  - איזון, זוהר וידע. מתוך הפראקריטי צומחים גם שלושת האלמנטים של המיינד:  בודהי – המיינד האינטואיטיבי הגבוה ביותר בעל ההכרה העצמית, אשר מקושר לתודעה ; מאנאס – המיינד הרציונאלי בעל החשיבה הנמוכה יותר, אשר מקשר את התודעה אל העולם החיצוני דרך החושים והאהאמקארא -  האגו אשר קיים בחלל בינהם.  סאמקיה גם מתארת 20 אלמנטים נוספים:  ג'נאנדריאס- חמשת איברי החושים (אוזניים, עור, עיניים, לשון ואף); קארמאנדריאס- חמשת איברי הפעולה (לשון, ידיים, רגליים, איברי המין ואיברי ההפרשות); טאנמאטראס- חמשת החושים (שמיעה, מגע, ראייה, טעם וריח); מהאבהוטאס – חמשת האלמנטים של הטבע (אדמה או מוצק, מים או נוזל, אש או טרנספורמציה, אויר או גז – כולל נשימה ופראנה, וחלל או ריק).

אור וחושך אחת ממטרות היוגה היא לפתח יותר סאתווה ולהפחית את הטאמאס בתוך האישיות שלנו. טאמאס עודף מוביל למחלה, חוסר מנוחה, בורות, אנוכיות וסוגים שונים של סבל. אם הסאתווה דומיננטית יותר מהרג'אס או מהטאמאס, נרגיש בריאים, שמחים ומלאי ידע. בנוסף, נתינה לאחרים תהפוך לחלק טבעי מחיינו. ראג'אס, כוח התשוקה יכול להוביל אותנו ליותר טאמאס או ליותר סאתווה בחיינו. הבחירה בידינו – הכל תלוי במה שאנו רוצים מחיינו.

תרגול היוגה: עבודה עם האלמנטים המעודנים

תרגול יוגה מאוזן הוא אחת הדרכים היעילות ביותר להגביר את הסאתווה על-ידי שמירת גוף-מיינד בריא ומאוזן ומחדיר מודעות אל חיינו. מודעות היא המקור האולטימטיבי של סאתווה. ככל שאנו נטפח את המודעות בהוראת היוגה, כך תלמידנו יגיעו לסיפוק ולהגשמה. התחל עם התרגול הגס והפיזי יותר כמו האסנות, אשר מחזקים את השרירים. ואז התקדם אל הוראת תרגולים מעודנים יותר, כגון פראניאמה, מנטרה ומדיטציה.

פראניאמה עובדת עם הנשימה ועם הפראנה (אנרגיית חיים מעודנת) שלנו. זו אחת הדרכים העוצמתיות ביותר להסיר טאמאס מהגוף וממערכת העצבים, תוך כדי הגברת הריכוז. פאטאנג'לי אומר שהריכוז מסיר מחלה, ספק, עצלות, השתוקקות, חוסר יציבות ודיכאון, שהם כולם סימפטומים של עודף טאמאס.

ברגע שהכנו את הגוף והנשימה, אנו יכולים ללמד תהליכים שעובדים על המיינד. אם אנו נזניח את המיינד, תלמידנו לא יתקדמו רבות ביוגה. מדיטציה פועלת על האהאמקארא או אגו, שנוטה לשלוט בחיינו בגלל שאינו מאוחד עם  התודעה ופעמים רבות מלא בדאגות ובחששות.

המיינד מתפתח דרך תהליך הדרגתי של מדיטציה, אשר כוללת הרפייה, התכנסות פנימה וריסון החושים, ריכוז, שימוש במנטרה וטכניקות נשימה מעודנות. אחת הדרכים הטובות ביותר לעבוד על המיינד היא דרך לימוד מודעות לנשימה עם המנטרה "סו-האם". כל מורי היוגה יכולים להשתמש במנטרה זו, שהיא אוניברסלית ובטוחה. מנטרת ה"גָיָאנטרי" מספקת דרך טיהור עוצמתית לעורר ולחזק את האלמנטים של האדם.כל אחת מ- 24 ההברות של המנטרה מייצגות כל אחת מ-24 האלמנטים של האדם. אנו מוסיפים את המנטרה "אום", מנטרת התודעה ליצירת ההברה ה- 25.

יוגה היא מסע חיים אשר יכולה להתעשר כל יום דרך התרגול היוגי, כמו דרך קריאה של כתבים עתיקים אשר מנחים את התרגול שלנו. אחד המקורות הטובים ביותר לקרוא על סאמקיה בהקשר לחיי היום-יום שלנו הוא פרק 2 של ה"בהגווד-גיטא".

דר' סוואמי שאנקארדב סאראסווטי הוא מורה יוגה ותרפיסט נודע, סופר ורופא מוסמך. אחרי שפגש את הגורו שלו, סוואמי סאטיאננדה סאראסווטי ב- 1974 בהודו,הוא  חי איתו כעשר שנים.  הוא מלמד מזה שלושים שנה יוגה, מדיטציה וטנטרה. סוואמי שאנקארדב הינו סמכות בשושלת  הסאטיאננדה ומלמד באוסטרליה, בהודו, בארצות-הברית ובהודו. ג'יין סטיבנסון היא סופרת ומפיקת סרטים בעלת הרבה שנות ניסיון ביוגה ובפילוסופיות ההארה. היא שותפה להקמת האתר "ביג-שאקטי" – אתר אינטרנט ומגזין און-ליין בעל גישה טנרטית ליוגה ולמדיטציה. אפשר ליצור קשר עם שניהם ולקרוא עוד על פועלם באתר - . .www.bigshakti.com.

Print
שינוי גודל גופנים
ניגודיות