יוגה בחיפה
איינגאר יוגה
מדיטציה
רייקי
הומאופתיה קלאסית
מערכת שעות ותעריפים
גלריה
מאמרים
תנוחות יוגה
פסי פייג
הכשרת מורים ליוגה
מאסטר קלאס
קורס מורים מתמחים
צוות
בלוג
צור קשר

לתיאום שיעור התנסות

050-7259930
רח' לבונה 3, חיפה


פראנה – כוח החיים – פסי פייג

לפני אלפי שנים הורו חכמי המזרח שלכל כוח, לכל אנרגיה, הפעילים בתבל יש איזו שהיא סיבה פנימית, כוח מניע, גרעין, נבט - מצב מקורי שממנו נובעות כל צורות החיים, כל תנועה, כל פעילות.

כוח פוטנציאלי זה בצורתו המקורית נקרא פראנה. לפני שהחל מעגל הבריאה שוכנת הפראנה כרוח, או כאידאה של כל הכוחות. בכל צורה של חיים הפראנה נוכחת ככוח החיים. כל כוח מיוסד על פראנה. כוח הכובד, המשיכה או הדחייה, האלקטריות, הרדיואקטיביות. בלי פראנה אין חיים, כי פראנה היא נשמת כל כוח, כל אנרגיה. את העיקר הראשון הזה אפשר למצוא בכל מקום בתבל. גם גופנו חדור פראנה. בכל מקום שם יש תנועה וחיים, החל מצורות נמוכות של חיים כמו אמבות, וגמור במערכות השמש הכבירות. בלי פראנה כל זה היה נעדר חיים. עיקרון נפלא זה של חיים הוא מקור לכל כוח רוחני, כימי או פיזי. הפראנה היא מובנם הפנימי של כוחות הטבע והתגלותם. פראנה היא בלתי נראית, לא ניתנת למדידה ולהריסה כמו כל אנרגיה, לא זהה עם כוחות המשיכה המולקולרית, כי אם הרבה יותר מעודנת. פראנה היא כוח החיים הקוסמי, שהשפעתו נמצאת בכל תנועה בתבל. הזרע הנובט באביב, תנועת המולקולות בתא, בפרוטופלסמה,, החיים מתעוררים. התא החי מגלה לא רק ויטאליות אלא גם תבונה. לפי תורת היוגה קיימת קירבה של בחירה בין הפראנה והרוח כיחס שבין הסוס לרוכבו. האורגניזם של בעל חי אינו אלא צורת התגלמות ומנגנון של הכוח הרוחני. הנשמה הרוצה להתגלם במישור החומרי מפתחת את האיברים הדרושים באמצעות הפראנה ובונה גוף חומרי חי בהתאם לייעודה על האדמה. פראנה היא איפוא גל החיים הממלא את היקום. בלי פראנה לא ייתכנו חיים על האדמה.

בסוטרות של שיוה (Shiva Sutras ) בפסוק 3 / 22 נכתב שהפראנה הינה הדבר החשוב ביותר בגוף והיא זו שמאפשרת חיים לגוף.

משמעות המילה פראנה היא נשימה, חיים, אנרגיה או כוח. הפראנה גם מקשרת וקושרת את הנשמה לגוף דרך הנשימה. הפראנה היא הכוח הויטאלי, הכוח החיוני בכל דבר. הפראנה הינה כוח קוסמי הנמצא בכל דבר ובכל מקום ביקום. פראנה הינה כוח החיים הנמצא בתוכנו ומחוצה לנו. הפילוסופים היוגים תיארו את הפראנה כמפעילה את הנשימה, את מחזור הדם, את העיכול ותהליכים אחרים בגוף. הפראנה היא גם זו המפעילה את היקום כולו. היא הכוח המניע העומד בבסיס כל הדברים. כוח חיים אוניברסלי ואוקיינוס אינסופי של אנרגיה. יוגי בשם ויוקאננדה אשר חי בתחילת המאה הקודמת ניסה לתאר כך את הפראנה : "באוקיינוס ישנם הרבה גלים, גבוהים, בינוניים ונמוכים יותר, אך מאחורי כל זה ובבסיס, נמצא האוקיינוס הרחב. הגלים הקטנים קשורים לאןקיינוס והם אחד איתו כמו גם הגלים הגדולים. כולם קשורים לאוקיינוס האנרגיה המשותף לכל יצור. בכל מקום בו ישנם חיים קיימת אותה אנרגיה אינסופית." פראנה נמצאת באויר, באור ובאוכל שאנו אוכלים. אנו יוצרים קשר עם הפראנה בנשימה שאנו נושמים. אנו יוצרים קשר עם אנרגית החיים הנמצאת ביקום עם כל שאיפת אויר פנימה לתוכנו.

ביוגה מקדישים תשומת לב מירבית לנשימה וישנם תרגילי נשימה רבים שמטרתם אינה רק חיזוק דרכי הנשימה אלא גם ובעיקר השגת שליטה בתודעה דרך תרגילי נשימה אלה. תרגילי הנשימה נקראים פראנאיאמה. משמעות המילה - שליטה בנשימה. היוגים טוענים ששליטה בנשימה מובילה לשליטה בתודעה ולכן שליטה בחיים. פראנאיאמה אם כך היא מדע הנשימה. היוגי משתדל להגיע למצב שבו הנשימה שלו תהיה יציבה ורגועה לאורך כל היום כך שיוכל ליצור תבנית נשימה רגועה ועמוקה בהוויה הקיומית שלו. תבנית זו מחזקת את דרכי הנשימה, מרגיעה את מערכת העצבים ומאפשרת לתודעה להיות חופשית וכך מרוכזת וממוקדת יותר.

הפראנה בגוף האדם הינה ביטוי לפראנה הקוסמית האוניברסלית. בתרגול היוגה קיים נסיון להביא לידי הרמוניה את הנשימה האינדיבידואלית עם הנשימה הקוסמית דרך תרגול הפראנאיאמה. נשימה נכונה והרמונית תביא ליצירת מרחב שקט לתודעה.

פראנה - כוח החיים, אנרגית החיים בגוף האדם זורמת בעשר "תעלות אויר". פראנה באה לידי ביטוי ומתממשת בתעלות אלו. תעלות אלו הן בלתי נראות לעין כיון שהן תעלות אנרגיה .

חמש מהם פנימיות וחמש חיצוניות. תעלות אלו נקראות ואיוס (vayus) והן מתוארות בוודות ובכתבים העתיקים של היוגה.

חמש תעלות הינן פנימיות והן :

פראנה - או נשימה עולה, ממוקמת בלב בין הטבור והגרון, מתקשרת לצבע האדום ולאנרגיה של השמש. ללא קשר מהאנרגיה האוניברסלית הנקראת פראנה. הפראנה באדם מגיעה דרך הפינגאלה מימין לעמוד השידרה ושולטת בלב, בריאות, בנשימה בחזה ובבטן.

אפאנה - או נשימה יורדת ממוקמת בחלק התחתון של הגוף, בין הטבור לפי הטבעת. שולטת בהפרשות שתן וצואה. נחשבת לרגועה, מרכזת פנימה. מתקשרת לירח ולנשיפה.מגיעה דרך האידה משמאל לעמוד השידרה. כשהיא מתאחדת עם הפראנה באזור הבטן, יש ביכולתה לעורר את כח הקונדליני.

אודנה - נשימה עילית, שייכת לכח החיים, ממוקמת בגרון, שולטת בקולות ובצלילים. כח החיים באודנה מגיע למפרקים, לאיברים ולצינור העיכול. פטנג'לי מייחס לאודנה את הכח העל טבעי של תעופה.

סאמאנה - נשימת האוכל, ממוקמת באזור הטבור, מגיעה לכל האיברים ושולטת בתפקודי הגוף השייכים לעיכול והפרשה. משמרת איזון בין פראנה ואפאנה. אחראית להזנה של כל הגוף.

ויאנה -  הנשימה הדיפוזית, מזרימה את אנרגית החיים לכל הגוף, שייכת למחזור הדם ואחראית לתפקוד של מערכת העצבים. באופן מיוחד שלטת במפרקים, בעיניים, באוזניים ובגרון. ויאנה תומכת בשאיפה של הפראנה ובנשיפה של האפאנה.

חמש תעלות הינן חיצוניות ומפוזרות בגוף. אין להן מיקום קבוע.

נאג'ה (נחש)  - שייך ליכולת של הגוף להתארך, לקפוץ, להתרחב.

קורמה (צב) - שייך ליכולת של הגוף להתכווץ, כמו למשל בזמן קור.

קריקארה - תנועות לא רצוניות כמו למשל פיהוק, גיהוק,התעטשות.

דווהדאטה - תפקודי הרעב והצמא.

דהננג'איה - שינה ועייפות.

כח החיים צריך להיות בתיאום, הרמוניה ואיזון בין המיינד, הגוף ועשר תעלות האויר הללו כדי לאפשר חיים מלאים. כשתעלות האויר הללו אינן מתפקדות באיזון וההרמוניה שלהן מופרת, אנו הופכים להיות חולים. מצב כזה של חוסר איזון אינו יכול להימשך לאורך זמן ויוביל למוות וחידלון.

עשר תעלות הפראנה, הגוף והמיינד חייבים בתפקוד מאוחד מאוזן והרמוני כדי לקיים את החיים. תרגול יוגה המשלב אסנות, פראנאיאמה ומדיטציה יוביל לאיזון,בריאות, חיוניות וזרימה חיובית של כח החיים בתוכנו.
   
Print
שינוי גודל גופנים
ניגודיות